Hiperpigmentacija
Pojava tamnih mrlja (hiperpigmentacija) na licu najčešće je posljedica tzv. melazme, koja se uglavnom javlja na čelu, obrazima, bradi i gornjoj usni.
Pored toga, na licu i drugim dijelovima tijela, mogu se javiti i tzv. postupalne hiperpigmentacije, gdje je nakupljanje pigmenta posljedica kožne bolesti (npr. akne, ekcemi, lichen planus, itd.), a često je udruženo s kasnijim izlaganjem suncu.
Također, neke tvari npr. parfemi i neke vrste voća i povrća, mogu u kombinaciji s izlaganjem suncu dovesti do pojave fototoksične reakcije koja se može manifestirati pojavom tamnih mrlja na koži.
Melazma se najčešće javlja kod žena, znatno rijeđe kod muškaraca. Postoji obiteljska sklonost za nastanak melazme, a promjene hormonskog statusa doprinose nastanku tamnih mrlja na licu. Često se javlja u toku trudnoće. Kontracepcijske pilule također mogu izazvati ovu vrstu promjena.
Ultraljubičasto zračenje (sunčevo svijetlo, solarij, ) mogu stimulirati stanice kože da proizvode pigment. Kod osoba s tamnijim tenom ovaj efekat je još izraženiji, jer su im stanice koje proizvode pigment aktivnije.
Izlaganje suncu je najvažniji uzrok ponovne pojave tamnih mrlja nakon uspešnog liječenja melazme.
Postoji nekoliko tipova lokalne terapije u cilju izbjeljivanja kože i uklanjanja pigmenta, kao i neke vrste tretmana koje dovode do uklanjanja površnog sloja kože, a time i viška pigmenta iz površnih slojeva kože gde se najčešće pigment nalazi.
Liječenje hiperpigmentacija provodi se kombinacijom lokalne terapije s odgovarajućim kremama u odnosu na izgled i tip promjena, hiperpigmentacije se još tretiraju kemijskim pilinzima, krioterapijom, laserom.
Da li se hiperpigmentacija ponovno javlja nakon uklanjanja?
Nekoliko mjeseci (pa i godina) nakon uspješnog uklanjanja hiperpigmentacija potrebna je intenzivna i pojačana zaštita od sunca, jer nasljedna sklonost i/ili hormonsko stanje organizma čine kožu osetljivom na ultraljubičasto sunčevo zračenje, i promjene se mogu ponovo javiti.
Recent Comments